2014. augusztus 19-én este, évtizedek óta először a Meszleny család, a velencei katolikus és református egyház és más velenceiek részvételével előbb ünnepi koncert, majd megemlékezés volt a Meszleny család tagjaiért. Meg valami más is.

Az augusztus 19-i, esti megemlékezés. A képen új plébánosunk, Récsei Norbert, mellette kissé takarva, kezében húsvéti gyertyával Nagy Károly, tőle jobbra Meszleny László
A falu idén ünnepli újrabetelepítésének 300. évfordulóját. Úgy alakult, hogy sok éve fagyosra fordult a betelepülést megindító, majd a falu sorsát évszázadokig meghatározó Meszleny család és Velence viszonya. Az ünnep és annak méltó megünneplése lehetőséget adott arra, hogy ezen változtasson mind Velence, mind a család.
Ennek a folyamatnak Nagy Károly volt a motorja a katolikusok részéről. Az ő fejéből pattant ki a Meszleny temető-beli istentisztelet gondolata, az ünnepi koncert, meg a templombeli emlékállítás az egyház valamikori kegyurainak címerével. Ehhez a folyamathoz csatlakoztak a maguk lehetőségei mentén jópáran, így a református egyház és a Velencei Helytörténeti Egyesület is.
Augusztus elején a Meszlenyek, a katolikusok és az egyesület tagjai nagyszámú kasza, metszőolló, és gatyarohasztó hőség társaságában előkészítették a temetőt az augusztus 19-i megemlékezéshez. Úgy vélem, ez így volt helyes. Örvendetesen sokan voltunk, történetesen „éppen elegen”. Meszleny Benedek és László, Nagy Karcsi, Kőszegi Melinda (kösz’ a vödörnyi alkoholmentes sört!), Galambos Misi bácsi és Zsuzsa, Bárány Karcsi, Kovács János, édesanyám, Fehér Györgyné, öcsém, Zsolt, Galambos Marika pogácsája, meg Somhegyi Jutka újságszerkesztői minőségben. Talán nem hagytam ki senkit.
A barátkozás nem üzlet, mégis, érdemes összefoglalni,mit kaptunk és mit adtunk ebben a kapcsolatépítésben.
Először is visszakaptunk valamit a falu kézzelfogható múltjából. A temető a jövőben sem lesz szabadon bejárható, de a családdal egyeztetett esetekben, az egyházon keresztül, vezetett formában be lehet jutni oda. A temetőben áll a falu-római kori leleteket leszámítva legrégebbi, háborítatlanul megmaradt- épített emléke, a Meszleny kereszt, 1784-ből. Legalább egy 1848-as hősünk, Driquet Péter nyugszik ott, és egyelőre keressük Izsányi százados állítólagos sírja helyét is (Pápai Szabó György tiszteletes szerint ott kell lennie). Az 1848-as forradalom tehát a velenceiek és utódaink számára könnyebben megszemélyesíthető lesz, mint eddig. Ott nyugszik Meszleny László, az I. világháborúban hősi halált halt két Meszleny egyike, és még sokan, akik a faluban és a falunak fontosak.
Másodszor: visszakaptunk pár falubelit az emlékeikkel és tudásukkal. Velence történelméből meghökkentően sok tudás hiányzik. Rajtuk keresztül ebből pótolható valamennyi. (Bár nem közvetlenül ide kötődik, de a Velencei Helytörténeti Egyesület másik rendezvénye szintén augusztus 19-ére esett. A Velencéről Elszármazottak első találkozóján szép számmal jelentek meg innen messze kerültek. Remélem, lesz résztvevő, aki megírja a találkozót!) Az sem elhanyagolható, hogy e kapcsolat révén jó hírünket költhetik.
A Meszlenyek is kaptak (kapnak) valamit. Egyrészt emberi, közösségi elismerést a generációk teljesítményéért. Másrészt némi fizikai segítséget a temető karbantartása kapcsán, és azt a reményt, hogy nem 300 évente vetődik fel bennünk az együttműködés gondolata.
Jó volt, hogy mindez civil kezdeményezés tudott maradni! Hogy Velencének ma van annyi ereje, ami lehetővé teszi, hogy a hivatalosság mellett kevésbé formális utakon is tudjon közösségi, emberi kapcsolatokat építeni a közösség hasznára. Később az idő meghozza, mit érdemes ebből formalizálni. Normális esetben így építkezik a város kultúrája. (Valójában ettől a sokféleségtől „nőhet fel” egy közösség a reményeim szerint.)
Mint írtam, „kinyílt a Meszleny temető kapuja”. A múltból nem kell mindent kicipelni rajta! Van azonban annyi, amiért érdemes bemenni azon az ajtón. Bölcsesség meg ahhoz kell, hogy tudjuk, mire van szükségünk onnan.
Kapcsolódó bejegyzések:
Meszleny János donációs levele (1724.)
Beszélgetés Meszleny Ignáccal
Velence virilistái – 1. rész
Meszleny Ignác : Velencei Tallózások -füzete az interneten
A velencei közbirtokosságról
300 éve kezdődött Velence újra(le)települése
1714: Még egyszer Velence betelepítéséről,a bizonyítékokról
A velencei temető(k)
Mit jelentett az a szó Velencén, a XVI-XVII. században, hogy “puszta”?
1720: Népszámlálási fejtörő
A XVIII. század eleje: Velence elnéptelenedéséről
Kategóriák:1701 1750, 1751-1800, 1900-1919, 1920-1939, 1939-1945, 1945-1989, Emberek, Fotók, képek, történetek, Településszociológia, Temető, Vallás, Velence, XVIII. század, XX. század
Kedves Árpád! Gratulálok tiszta szívből munkásságodhoz, a honlapodhoz, s cikkeidhez. Igen, csodálatos alkalom volt ez a Meszleny-temetőben!!! Izsányi sírja a bemenetel utáni jobbra történő első kanyarulatban van, mégpedig emlékeim szerint a bal oldalon. Sírköve már kb. 10 éve is a földön feküdt, s belepte a borostyán és a gaz, akkor én, s gondnokom, Juhász Gyula letisztítottuk, s a felirat tökéletesen olvasható volt. Sajnos nem volt nálunk fényképezőgép, s a telefonom még nem tudott fotót készíteni. A sírkövön rajta van, hogy a százados egyúttal Velence község jegyzője volt, nyilván a szabadságharc után… Meg kell keresni, s felállítani, s március 15-i ünnepeinken mindkét szabadságharcos sírját meg kell (!) koszorúzni, sőt szívem szerint ott tartanám városi ünnepi megemlékezéseinket… De legalább: ott is…!
Barátsággal: Pápai Szabó György tiszteletes