Pár nappal ezelőtt Kárpáti Miklós Facebook-oldalán ritka képet publikált a Nagyhídról. A képeslap érdekessége az, hogy készítője hidat nem a szokásos, nyugati irányból, hanem délről (nagyjából a vasútállomás irányából) fotózta.

Miklós képeslapja a Nagyhíddal és a Fürdető-parti libákkal. Az eddigi tapasztalatok alapján a képet a tízes-húszas években keletkezettnek gondolom. Érdemes megfigyelni a hidat erősítő mellvéd eltérő arányait. Ebből a szögből kevésbé látszik, hogy a híd járószintje akár 2-2,5 méterrel is a vízpart vonala fölött volt. Ettől maradhatott járható áradás idején is.
Miklós még egy megjegyzést írt levelében, miszerint a Bágyom medrébe keresztbe vert karók –és az esetleg rájuk aggatott háló a fürdetett állatállományt tarthatta vissza a híd túloldalán található Meszleny kastélypark szorgalmas látogatásától.
A megjegyzésről eszembe jutott a „Fürdető”-elnevezés és pár régebben látott kép. Nem is olyan régen „Fürdetőnek” nevezték azt a viszonylag nagy vízterületet, ami északról a Tóbíró –köznél kezdődött, és nagyjából Velencefürdőn, a „Süle-kanyarban” fejeződött be, sarlószerűen körbeölelve a nádast.
A Fürdető-elnevezés partszakaszt is jelölt. A szikes-agyagos, vízszintfüggő méretű lapály kiválóan alkalmas volt libalegelőnek vagy a melegben lábasjószág fürdetésére. Egyéb értéke nem lévén részben a közbirtokosság, részben a falu birtokában állt.

A tóparton fürdetésre váró jószág-kicsivel arrébb. -A kép forrása a Gudenus-leszármazott dr. Pongrácz Éva, én Galambos Marikától kaptam

A Fürdető partszakasza az 1927-es légifotók egyikén. Felülről jól látszik a szárazság idején igen kiterjedt, Bágyomból származó hordaléknyúlvány- forrás: Hadtörténeti Térképtár

Gudenusok a Fürdetőn. A tízes években készült fotón a család a Bágyom kifolyásának déli részén állt modellt hozzá. Alattuk megfigyelhető a széttaposott talaj. Nemrég ottjárt marhák patanyomát vélelmezem az agyagba. -A kép forrása a Gudenus-leszármazott dr. Pongrácz Éva, én Galambos Marikától kaptam
***
Az elmúlt hónapokban talán kétszer hallottam a Fürdetőt nevén nevezni. Jó eséllyel történelem lesz ez az elnevezés is, akár a halászbokrok, nádasok története. Itt volt az ideje emléket állítani neki.
Kapcsolódó bejegyzések:
–Velence (nagyon öreg) Nagyhídjáról
– A velencei “Nagyhíd” (emléke)
– A velencei közbirtokosságról
– 1927: Velence (eddig előkerült) legrégebbi légifotói I. rész
Források:
– Kárpáti Miklós gyűjtése
– dr Pongrácz Éva fotói
– Hadtörténeti Térképtár –légifotók
– a Velencei Helytörténeti Egyesület képanyaga
Kategóriák:1900-1919, 1920-1939, 1945-1989, 1989-től napjainkig, Fotók, Fotók, képek, történetek, Légifotó, Nagyhíd, Térképek, Település-szerkezet, Velence, Velence térkép, XIX. század, XX. század
Vélemény, hozzászólás?