2015.01.17: Kárpáti Miklós (KM) kiegészítéseivel
Már tartott a háború, de még nem fájt igazán. Még volt ember, aki hétvégente a szabadba vágyott és nem élelmiszert próbált felhajtani.
Tóth Kálmán tóbérlő ekkor írta az alább olvasható reklámfüzetét, mely a horgászok érdeklődését igyekezett felkelteni a tó iránt. A füzetet eredeti formában ITT tudod letölteni. (kattints a linkre!)
A harmincas években folyó halászati gazdálkodásról már hónapok óta keresem a forrásokat. Tóth Kálmán leszármazottai tudomása ellenére a Fejér Megyei Levéltár nem tárol iratokat tőle, más forrás meg töredékesen áll rendelkezésre.
Kedves Olvasó légy Társszerző!
Ha tudomásod van olyan dokumentumról, mely a korszak halászati gazdálkodásáról, Tóth Kálmán vagy özvegy Mayer Kálmánné tevékenységéről, más szereplőkhöz való viszonyukról szól, kérlek, jelezd az arpad.feher1@gmail.com-ra vagy hívj munkaidő után a 20/439-56-48-as telefonon! Előre is köszönöm!
Az eredeti bejegyzés megírása óta Kárpáti Miklós felhívta a figyelmet antikváriuma egy bejegyzésére Igali-Mészáros József 1944-es könyvében (Miklós antikváriumának egyik könyve lehetett) az egyik lapon talán Tóth Kálmánt láthatjuk egy derék lesőharcsával.

Az Igali-könyv egy lapja a méretes, tóba telepített harcsával-és talán Tóth Kálmánnal- forrás: Kárpáti Miklós Gárdonyi Antikváriuma facebook-lapja-(sajnos nem tudom, hogy kell linkelni a képaláíráson)
A brossúra gyakorlatilag a tó első fennmaradt helyi horgászrendje. Mellesleg számos szereplőt sorol fel, akik a tókörnyék horgászatában részt vettek valamiképpen. Nagyon kevés dokumentált nyomuk maradt mára.
Létezik a Csutora-vendéglő. Tudjuk, hol volt/van a Sirály-strand. Nincs viszont (egyelőre) pontos emlék a budapesti kereskedőkről, vagy a Velence szállóról, se Balla Jánosról, Zsemleynéről és sokakról még.
***
Tóth Kálmán:
Horgásszon a Velencei-tavon
(Csitáry Jenő könyvnyomdája, Székesfehérvár, 1940.)
A Velencei-tó Fejér vármegye székesfehérvári járásában 26 négyzet kilométer területen fekszik. A kereken 4000 kat. holdnyi vízterület Velence, Gárdony, Pákozd és Sukoró községek határaihoz tartozik. Fő tápláló patakja a Császár-víz a tó nyugati végénél. Több kisebb és időszakos vízfolyáson kívül jelentős vízmennyiséggel csak a Bágyom-patak táplálja, mely keleti végében ömlik a tóba. A tó vízszintjét a dinnyési bukógáttal szabályozzák. Vízterületének csak 1/4 részét foglalja el nádas, míg a fennmaradó 3000 hold síkvíz és nádasok között elterülő tisztás. A tó vize tehát egészséges élő víz és nem mocsár vagy pocsolya, mint azt sokan hiszik, akik még nem járták be a tavat csónakkal. Mélysége egyes helyeken a 3’5 métert is meghaladja, átlagban azonban alig több egy méternél.
Ideális halasvíz. Leginkább elterjedt és kedvelt hala a ponty. Ebből két-sőt három féleség is él a tóban. Egyik az ősponty, karcsú, hosszúkás, lassan növő sodrófa alakú hal. Másik az állandó és nagymérvű behelyezések révén már meghonosodott tógazdasági származású nemes-ponty, pikkelyes és tükrös alakjában. A harmadik, az előbb említett két féleség kereszteződéséből származó, igen nagy ellenálló képességű, kissé nyújtott formájú igen jóizű ponty.
A pontyok mellett legtöbb a csuka, ez a Hazánk összes vizeiben fellelhető falánk ragadozó.
1935. évben telepítette meg a bérlő a folyami harcsát, 120 darab kétnyaras tenyészállat behelyezésével. Ez az értékes ragadozó is megtelepedettnek mondható, hiszen már 3-5 kilós példányok kerülnek ki az első törzs ivadékaiból. Maguk az anyák meghaladják a 20 kg-os súlyt.
Bár a fogas-süllő számára nem a legkedvezőbbek az életviszonyok, mégis ez a kényes, finomhúsú ragadozó is él a tóban. Évenkint 20 fészek süllőikrát hozat és keltet ki a bérlő.
Fenti nagyobb termetű halakon kívül természetesen élnek még kisebb, különféle békés természetű és ragadozó halak is a tóban. Igy elsősorban említendő a sügér, mint könnyen fogható sporthal. Képviselve vannak a keszegfélék is csaknem összes válfajukkal. Ezeken kívül jelentős még a kárász és a compó.
A felsorolt halakra a tó sekély partvonulata miatt majdnem kizárólag csónakról vagy a nádasok elé épített horgászállásokról horgásznak. Horgászállás építésének jogát bérlő fenntartotta magának. Etetni a horgászhelyeken csak pontyra szoktak, azonban a ponytváltókon a nádasok szoros átjáróinak torkolatában még ez sem szükséges, mert itt állandóan mozognak a pontyok. A csuka horgászati ideje a nyárutó és az ősz. Szép szórakozást nyujt még a csuka jég alatti horgászata, léken keresztül.
Sporthorgászatra a terület-engedélyt a halászati-jog bérlője Velencén adja. És pedig egy évre (érvényes a kiváltás napjától a következő
év április 30-áig). P 30.—
egy hónapra … P 15.—
egy hétre … P 6.—
egy napra … P 1.50
Ezeken kivül gyermekeknek is váltható sporthorgászati engedély, és pedig : tanulóknak 10 éven felül
2 hónapra P 8‑
1 hónapra P 4-
„ alul 2 P 4’—
Az egész idényre érvényes engedély kizárólag a bérlőnél — Tóth Kálmán, Velence, (telefon : Kápolnásnyék 272.) — váltható ki, míg az egyéb mindenféle engedély még az alábbi megbízottaknál is beszerezhető ;
Budapesten : Major János vaskereskedés Rákóczi-út 59.
Antos Zoltán Szervita-tér 5. Rózsavölgyinél.
„Sporthorgász” kiadóhivatala XI., Horthy Miklós-út 30.
Velencén : a halásztelepen Velence állomás
mellett.
Balla János „Velence-szálló” állomás : Kisvelence.
Gárdonyban : a halásztelep kezelőnél. Babai-vendéglőben az állomás mellett. „Sirály”-strandon.
Agárdon : Nádasdy parcellázási irodában.
Nagy Vendel fűszeresnél. Nyakas István fűszeresnél.
Bérlő a sporthorgászati engedély kiadását feltételekhez köti. Ezek a feltételek a következők :
- Horgászati engedélyt általában csakis olyan egyén kaphat, akí e nemes sportot az üzletszerűség és nyerészkedés kizárásával valóban sportszerűen űzi és a kifogott halak értékesítésétől ő
- Az engedélyt kizárólag a területi engedélyen megnevezett és ott aláirt személy használhatja, azt másra át nem ruházhatja.
- Tilos oly személyekkel együtt halászni, kiknek horgászjegye nincs.
- Tilos a hivatásos halászokat munkájukban bármi módon akadályozni, fogásra kitett halászszerszámukhoz nyúlni, csónakokat használni, vagy a halászszerszámokat megrongálni.
- A halászoknak tiltva van bármi nemű hal eladása, ezért tőlük senki halat ne vegyen, mert csak lopott halat vehet és így orgazdává lesz.
- Az engedélyt tulajdonosa a halászat gyakorlása közben magánál tartani és illetékes ellenőrnek felszólítására azonnal átadni tartozik.
- Az állami halászjegyen feltüntetett határsulyok szigorúan betartandók.
- Három kílón felüli zsákmány beszolgáltatandó a legközelebbi halásztelepen, — vagy az ellenőrnél, -esetleg a megállapított megváltási ár lefizetése után elvihető.
- Aki a fenti feltételek előírásai ellen vét, attól a sporthorgászati engedélyt halászbérlő minden kárigény nélkül azonnal bevonja s a szabálytalanságot elkövető egyént a sporthorgászatból mindenkorra kizárja.
A fenti feltételeket az engedélyes magára nézve mindenben kötelezőnek elismeri.
A sporthorgászat mellett jelentős szórakozási lehetőségek is vannak, melyek között első helyen áll a vadászat. Ennek joga azonban egyesek részére csak két helyen szerezhető meg, és pedig Gárdonyban a közbirtokossági területre, és Agárdon gróf Nádasdy Örökösök területére.
A tó igen kedvelt fürdőhely üdülőhely jelleggel. Ezen kívül a különféle vizisportokat is sokan űzik.
Minden igénynek megfelelő étkező és szállóhelyek mindhárom fürdőhelyen bőven állnak rendelkezésre.
A közlekedési lehetőségek kitűnőek, amennyiben csaknem óránként indul vonat Budapest déli pályaudvarról. A csekély távolság (mindössze 50 kilométer) miatt személyvonattal alig másfél óra a menetidő. A balatoni autóbusz járat a tóparti községekben megáll.
***
2015.01.18: 2014-ben kapcsolatba léptem Tóth Kálmán leszármazottaival, konkrétan Tóth Lászlóval. Tőle azt az információt kaptam, hogy Tóth Kálmán tóval kapcsolatos munkásságának dokumentumai a Fejér Megyei Levéltárban vannak.
Sajnos, ez a tudás téves, legalábbis a levéltár kutatószolgálata szerint.
Egyelőre nem tudom, hogy hol lehetnek a dokumentumok. Ezért kérem, ha Neked van tudásod akár ezekről, akár a korszak más halászattal kapcsolatos anyagairól, jelezd!
Kapcsolódó bejegyzések:
A velencei tó-parti nyaralókorszak hajnala I : Az úttörők kora (1930-ig)
A velencei tó-parti nyaralókorszak hajnala II : A parcellázások kora (1930-1945)
A Velencei tó-parti nyaralókorszak hajnala III: A „Beck-féle mintaház”, a parcellakorszak emlékműve
A Velencei tó-parti nyaralókorszak hajnala V : A (Gárdonyi és ) Velencei Fürdőegyletről
A Velencei tó-parti nyaralókorszak hajnala VI: Votisky Antal „A Velencei-tó problémái”-röpirata 1934-ből-forrásközlés
A Velencei tó-parti nyaralókorszak hajnala VII: Az első turista-zsebkönyv a tóról Polgárdy Géza szerkesztésében (1938.) – forrásközlés
Források:
- OSZK törzsgyűjteménye
- Kárpáti Miklós gyűjteménye és munkássága
Kategóriák:1939-1945, Agárd, Budapest, Emberek, Gazdaság, Gárdony, Légy Társszerző!, Településszociológia, Velence, Velencei tó, XX. század
Kedves Árpád!
A Gárdonyi Antikvárium FB-oldalán írtam szeptemberben egy bejegyzést, amiben egy antikváriusi “nyomozás” kapcsán Tóth Kálmán és a harcsatelepítés is szerepel. A képen látható férfi nagy valószínűséggel Tóth Kálmán. A bejegyzést és a képeket is nyugodtan emeld át. Üdv: Kárpáti Miklós