Ahhoz, hogy az 1884-es velencei kataszteri térkép a maga bonyolultságában létrejöjjön, hogy a jobbágyság helyébe a parasztság kapitalista változata kerüljön, nagyon sok feltételnek kellett teljesülnie. Leginkább politikainak, részben pedig műszakinak. Ezeket veszem most sorra.
Mi az, ami az 1817-es jobbágyösszeíráskor már megvolt?
A feudalizmus idején a (köz)terhek elsöprő hányadát a jobbágyok, zsellérek, polgárok viselték. Velence esetében a két első csoport létezett. A dikális adórendszerben (+úrbéri terhek) a megyei és központi közterheket az egyes falvak között a vármegye osztotta szét. A teherviselés jobbágyi és zselléri alapja az általuk használt föld mérete volt, melyet a föld minőségének figyelembevétele kellett, hogy módosítson a falu adóterhei korrekt elosztásához a gazdák között. Ezt a korrekciót a bíró és a többi falusi elöljáró végezte tapasztalati (szubjektív) alapon.
Az tehát magától értetődő volt, hogy a jobbágyokat adóztatási céllal rendszeresen összeírják, felsorolva benne, hogy az egyes gazdáknak mely dűlőben, mekkora földterület állt rendelkezésére. A felmérést a vármegye(i) jegyző és földmérő végezte. Az 1817-es Velencein történetesen a korábban már megírt Csapó Benjamin dolgozott. Ez az összeírás önmagában nem sértette az uralkodó osztály szabadságát (gazdasági érdekeit). Elméletben ez az összeírás volt az alapja a földesúri (úrbéri) terhek és a központi terhek kirovásának. Kivéve, amikor csaltak…és ez gyakori volt-például nálunk is.
Csakhogy: Velence (és más települések) földterületeinek legfeljebb 20-40%-a (Velencén 19%) volt jobbágyi és zsellérkézben. A döntő hányad majorsági vagy kisnemesi kezelésű birtok volt, melyek (központi hatalom általi) összeírása sértette (volna) a nemesi érdeket, mert megalapozottan vélték azt a későbbi uralkodói adóztatási ötletek alapjának.
1817-előtt már történt egy kísérlet a földbirtokok teljeskörű felmérésére. II. József 1786-ban rendelte el a felmérést, ám az ötletet és a kész dokumentumhalmazt halála előtt,1789-ben eltemette a magyar nemesség általános megelégedésére.
A felmérést ugyanaz a von Neu vezette, aki Magyarország Első Katonai Felmérését pár évvel korábban. Míg azonban a katonai célú felmérés uralkodói jog volt, a nemesség zsebében való turkálás már nem. Az elkészült iratanyagot a császár halála után először eldugták, majd apránként megsemmisítették. Ma a Magyar Országos Levéltárban 2,7 folyóméternyi iratanyag maradt meg az 1833-ban (még) három kecskeméti börtöncellát megtöltő papírhegyből. Ez után évtizedekre lekerült a napirendről a nemesi földek összeírása. Az eset azonban világossá tette, hogy nincsen műszaki-technikai akadálya a föld viszonylag (!!!) pontos, adózási és jogalkalmazási célú felmérésének. A kor földmérési technikája nem volt még alkalmas igazán a földek négyszögöl-pontosságú mérésére, de bőven felette állt a dikális adókivetés mérési szükségleteinek.
Reformok
A következő lépést a reformkor magyar nemesi mozgalma tette. Értek a feszültségek a gazdasági reformot akaró nemesi kisebbség, és a nyomorgó paraszti többség oldalán. Az előbbi-pl. Széchenyi Hitel-műve (1830) foglalkozik a közös teherviseléssel és az önkéntes örökváltsággal, melyhez a tapasztalható politikai nyomást egyebek között az 1831-es kolerafelkelés is biztosította. Wesselényi, Kossuth, Táncsics a feltétel nélküli jobbágyfelszabadítás mellett állt ki nem sokkal később (nem tisztázva azonban a földbirtokosok kárpótlásának pontos módját). A harmincas évek közepén mindenesetre eleinte éppen V. Ferdinánd és kamarillája ellenállásán bukott meg az önkéntes örökváltság, de 1839-ben végül szentesítette azt.

18 Széchenyi-nevezhetjük őt is utópistának- mindenesetre tudta minek kéne történnie-és mi fog következni a tulajdonviszonyok terén
Hogy hogyan függ ez össze a velencei kataszteri térképekkel? Mi értelme lenne a földek egységes és központi felmérésének, nyilvántartásának akkor, amikor a központi adóbefizetés arányai a vármegyék alkuján múlik, mint a dikális adórendszerben? Egységes földadó-rendszerhez „hozadék-kataszter”, azaz a földek felmérése és azok jövedelmezőségének minősítése tartozik, ahhoz meg közteherviselés, ami a polgárosodás ismérve. A feudalizmus magánokiratokban rögzített nemesi földhatár-leírásai nagyjából alkalmasak voltak a perbéli érdekérvényesítéshez, de teljesen alkalmatlanok a földpiac számára, a földpiaci nyilvántartás feltételeihez. Ahhoz „érték-kataszter” kellett, lehetőleg közhitelesen, az igazságszolgáltatás keblén belül. Ezek a feltételek majd csak később, fokozatosan teljesültek, 1855-1884. között.

Ferenc-József (ifjúkorában): uralkodásának kezdetén nagy egységes birodalmat álmodott, amit Habsburg uszály takart volna be- „miatta” születtek meg a térképeim
1848. áprilisa, az utolsó rendi országgyűlés új helyzetet teremtett. Politikailag ugyanis a feltételek egy részét megteremtette a jobbágyfelszabadítással és a kötelező örökváltsággal. (Kötelező örökváltság esetén a jobbágyi szolgáltatások alól azok egyösszegű megváltásával a jobbágy (és az általa művelt korábbi jobbágyföld) mentesül, és az állam a kártalanítást részben magára vállalta.
Csakhát-megint egy „csakhát”: a forradalmat leverték! Ferenc-József (1848-1916.) egységesítetten működő (tehát nem osztrák, hanem nagyonis Habsburg!) birodalom tervét dédelgette. A „Bach-huszár” nem osztrák volt, hanem annak az eszménynek a megtestesítője, hogy ő Kelet-Németországtól Erdélyig a birodalom hivatalos szolgálója. Az egységes birodalomhoz azonban engedelmes alattvalók és adózók is szükségeltettek-meg béke. Ferenc-József nyakán azonban ott lihegtek a poroszok a maguk birodalmi elképzeléseivel. A birodalmon belül mind az osztrák, mind a magyar, mind a cseh nemesség ellenállt az egységesítési vágyaknak, így a fiatal uralkodó taktikai lépése volt őket harapófogóba fogni- a nemesség által elnyomottakkal. Ennek eszköze lett volna az örökváltság Habsburg változata.
1849. október 20-án született meg az első uralkodói „nyílt parancs” az állandó kataszter létrehozására, az 1817-es osztrák kataszter mintájára. Ez a parancs azonban technikailag egy menetben végrehajthatatlan volt, ezért
1850. március 4-én megszületett a következő parancs az „ideiglenes kataszter” létrehozásáról. Ennek alapján először azt igyekeztek tisztázni, hogy Magyarországon 1/ ki, 2/ mekkora (és pontosan hol található) 3/ milyen jövedelmet termelő földet birtokol.
1853-ban született meg az u.n. „úrbéri pátens”. Ferenc-József ebben (és miniszteri végrehajtási rendeletében) úrbéres telek esetében 300-700, zsellérteleknél 50 ezüst forintban állapította meg az örökváltságot és rendelkezett a jobbágy/zsellérföld terjedelméről, a jogviták kezeléséről. Ugyanebben az évben születtek meg a földfelmérésekről szóló „helyszínelési rendeletek”.
1855-ben keletkezett az az igazságügyi miniszteri rendelet, ami a telekkönyvi nyilvántartás felől rendelkezett.
1868-ban hozták a XXV. törvénycikket az adókataszterről.
1880-ban született meg az XLVI.tc. az elveszett telekkönyvi jegyzőkönyvek pótlása ürügyén a komoly nyilvántartási térképek elkészíttetéséről.
1885-ben fejeződött be a térképkészítés első nagy hulláma.
A végrehajtók mindehhez nagyjából nulláról indultak az 1850-es évek elején.
1/Jegyzőkönyvben rögzítették a településhatárokat.(1850-es évek eleje)
2/ Meghatározták a dűlőket és azok határait, kiterjedését, majd azok művelési ágát-sok lépésben.
3/ Leírták, hogy –a korábbi jobbágyösszeírások alapján- korábban ki hol művelt földet, tehát mi jár neki az örökváltság után. Ebből keletkeztek az úrbéres perek, melyek egyes esetekben a II. világháborút megelőző években fejeződtek be-Velencén pedig 1862-ben. A tét az volt, hogy a korábban adózási okból manipulált jobbágyösszeírásokhoz képest VALÓJÁBAN mennyi és milyen földet műveltek korábban a jobbágyok ÚRBÉRI KERETEK KÖZÖTT!-tehát 1848 után mire tarthattak igényt. A másik sarkalatos konfliktus a zsellérek földjeivel volt kapcsolatban, ahol egyebek között a legelők és más kiegészítő földterületek használati jogát vitatták el tőlük gyakran-így Velencén is.
4/ Az 1870-es évekre jutottak el a földminőség meghatározási kísérletéig, ami a jövedelmezőség meghatározásához kellett. Az osztályozások a dűlők egyes részeinek leírásából állt a műveléstechnika mélységéig. Az osztályozási jegyzőkönyvben próbaparcellákat jelöltek ki (ez tulajdonképpen mintavételezés) azon gazdák földjeivel, akik évekig jegyezték földjük jövedelmét. Egyebek mellett ezek átlagolásával alakult ki végül az aranykoronarendszer.
Ennek lényege:” … a különbözõ mûvelési ághoz tartozó és különbözõ minõségû földek hozadékát, illetve tiszta jövedelmét igyekeztek meghatározni. Alapul a hagyományos gazdálkodás keretei között tartósan nyerhetõ átlagtermések értékét vették, melybõl levonták a gazdálkodás költségeit, valamint az átlagtermések alapján képezett összvagyon értékének 5 %-os kamatát, melyet minimális adómentes jövedelemnek tekintettek.” Ennek az értéknek 20%-a lett a földadó. (forrás: www.foldhivatal.hu)
5/ 1884-re végül eljutottak odáig, hogy az úrbéres perek javának lezárultával és a telekkönyvi rendszer intézményeinek megteremtésével kialakult a mai földhivatali rendszer csírája és a földnyilvántartás.
„Sokszögelés”
Magyarország Harmadik Katonai Felmérését (1869-1873.) követően 1884-ben sokszögeléssel, az addigiaknál lényegesen pontosabb mérési módszerekkel mérték fel a termőterületet és vele az immár polgári adózási szerkezet szerint-a teherviselési képességet.
***
Mindennek az a következménye Velencére, hogy 1817 és 1884 között jelentős mennyiségű adat és térképleírás keletkezett a falunkról. Minden jobbágyösszeírás egyfajta-töredékes- adatbázis. Minden kataszteri térkép mellé irdatlan adatmennyiség tartozik. Ezek egy része helytörténetileg kiválóan használható (pl. a kimutatások), míg mások, így a térképkészítéshez elengedhetetlen, és a dokumentáció többségét adó mérési jegyzőkönyvek talán másnak jelentenek örömet.
A fentiekből következően hol jelentős adatforrás áll rendelkezésre, hol szinte semmi, aminek tudatos megfontolások állnak a hátterében.
A következő részben azt veszem sorra, hogy a jobbágyfelszabadítás előtti időkben-a rendelkezésre álló töredékes adatok alapján- milyenek voltak a földtulajdonviszonyok Velencén.
Kapcsolódó bejegyzések:
– „Gyüttmentek” Velencén I: Velence népességének létszáma 1880-2011 között-nameg a bevándorlók
– 1768. április 14: Mária Terézia úrbéri összeírása Velencén
– Statisztikai adatforrások Velencéről 1574-2000. között
– 1720: Népszámlálási fejtörő
–Velence a jobbágyfelszabadítás korában I. rész: Ahogy a történet kezdődik
–Velence a jobbágyfelszabadítás korában II: Velence népessége 1848-ban
Források:
- Wikipédia (minden mennyiségben)
- Raum-Winkler: A magyar földmérés és térképészet története Mikoviny Sámuel fellépésétől a XIX. század közepéig (1991.) KSH Könyvtár
- Joó-Raum: A magyar földmérés és térképészet története –Földmérés és térképészet a XIX. század második felében (1992) KSH Könyvtár
Kategóriák:Adatok, adózás, Gazdaság, Habsburg Birodalom, Statisztika, Velence, Velencei tó, XIX. század
Vélemény, hozzászólás?