Kevesen tudják Velencén, sőt Magyarországon, milyen kézzelfogható nyomai vannak nálunk az emberi kultúra korai időszakainak. Fülöp Gyula a középkorig bezárólag mondta el ezt. Hangfelvétel.
2016. április elsején Galambos Györgyné Mária, elméletben pedig a Velencei Helytörténeti Egyesület szervezésében előadást hallgattunk erről az időszakról.
Olvastam már erről ezt-azt Kupi László könyvében, írtam is egy nagyon keveset, de nem ez az időszak az erősségem.
Ha van rá kedved, érdekes lehet az előadás! Itt hallgatható:
Fülöp Gyula szerint az emberi élet első nyomait Velencefürdőn, a Cápa Étterem feletti dombon találták meg.
Az i.e. V. évezredtől a Sukoró-Tóra-Dűlő (Főszeg) közötti szakaszon kerültek elő leletek.
Nem esik távol Velencétől a „Nadapi kincs” (nem meglepő módon nadapi) lelőhelye i.e. 1000-1500-ból. Egy derék parasztember vitte el a kincset a múzeumba, és adta át Pesovár Ferenc kutatónak.
Érdekes fordulat lehet Velence helytörténetében, ha bizonyítottá válna a Bence-hegyen gyanított kelta fal-lelet. Gyula előadásában erről meglehetősen határozottat állított. Ha mindez pecsétes papírrá is nyilatkoztatik, ebben az ügyben feltétlenül intézkedni kell a védelem miatt.
(A kelták egyik csoportja felénk az „eraviscus” – nevet viselte, i.sz. 2-300 táján éltek a környéken.)
A kelta temetkezési kultúra egy szép és ritka emléke Aveta asszony sírköve, ami nálunk került elő (a következő 3 fotón)
A római korban Velencén nagyobb település állt, ahol postaállomás üzemelt. Gyanítható, hogy köze lehetett a Fő utca 137. területén előkerült császárszobor-lelethez. (A Fő u. 137. a Főszeg magasabban fekvő területén található, pár méterre a Bod-kápolnától.) A praktikus természetű rómaiak kifaragtatták a császár lovasszobrát. Amikor bármi okból változott a császár személye, a szoborról leemelték az elmúlt császár mozdíthatóan odaszerelt fejét és odaillesztették az aktuálisat. Így vált azonosíthatóvá az új főnök – és az általa veretett érme.
A Liber Pater oltárról korábban már megemlékeztem. Kupi László pedig még régebben. Ezt a termékenységet, békét szimbolizáló oltárt a Magyar Nemzeti Múzeumban őrzik.
Remélem, kedvet csináltam a hanganyag hallgatásához. Megéri!
Kapcsolódó bejegyzések:
Kiegészítő források:
Kupi László: Város volt, város lett: Velence
Kategóriák:Adatok, Ókor, Főszeg, Környezet, Liber Pater Oltár, Vallás, Velencei tó
Vélemény, hozzászólás?