Mikoviny megyetérképének rövid története szerint Mikoviny mestere, Bél Mátyás „ Notitia ”-jához készítette azokat a térképeket, amik Velence és a tókörnyék szempontjából Lázár (1528.) óta az első igazi minőségi ugrást jelentik a térképek terén.
Először: megyetérképről van szó, amely részletgazdagsága eleve esélyt ad a tókörnyék településeinek szerepeltetésére. Mind a hat település neve szerepel a térképen.
Másodszor: A települések elhelyezése, sorrendje helyes.
Harmadszor: Bár a tó a térképen inkább egy folyami árterületre vagy egy (tavi) piócára emlékeztet, a többi tájelemhez viszonyított elhelyezése nagyjából helyes.
Az 1528-1742 közötti időszakhoz képest vett, látszólag ugrásszerű fejlődés gyanút támaszt eddigi kutakodásaim alaposságát illetően. Egy élet –figyelembe véve az akkori eszköztárat és az ország méreteit-feltehetően kevés volt ehhez a teljesítményhez. Különösen igaz mindez akkor, ha figyelembe vesszük, hogy szakmai pályafutása 1725-ben kezdődött, és 1750-ben, halálával fejeződött be.
A rövid időnek is köszönhetően –Müller Ignáccal szemben- nem készített összefoglaló munkát. Mégis, kisded vállalkozásom szempontjából korszakos munkája jelentősége. Innentől a Velencéről szóló térképekre már nem mint művészeti termékekre, hanem mint leíró eszközökre tekinthetek.
Forrás: (a hiperlinkeken kívül)
Papp-Váry Árpád: Magyarország története térképeken (Kossuth 2002.)
Kategóriák:térképészet, Térképek, történelmi térkép, Velence térkép, Velencei tó, XVIII. század
Vélemény, hozzászólás?