Még nem voltam (ismét) velencei, amikor Faragó Robi barátom és a tág baráti kör úgy döntött, Újév első napján, dél felé összejönnek a velencei Tóbíró-közben, és megünneplik a halakat-meg egymást.
Aztán 2005. táján csatlakoztam a csapathoz.
Maga a kis szokás egyszerű. Reggel összetelefonálunk és kiderül, ki van itthon éppen, ki egészséges, milyen az idő és ki hoz pezsgőt. A létszám mindezektől függően változik. Van úgy, hogy csak ketten vagyunk, és van úgy, hogy jóval többen; ez az idő zordságától és a halaktól is függ, bár az is igaz, öregszünk, fogy a lendület.
Ha kell, léket vágunk, szerelünk, csalizunk.
Aztán előkerül egy pezsgő és poharak, koccintunk, megemlékezünk a múlt évről, beszélgetünk, ha morcosabb az idő fázunk egy kicsit.

Faragó Robi barátom megfogta a nap egyetlen ragadozóját… Jókedvünk, zörgésünk miatt nem sok hal marad a környéken. Talán rájöttél már, ez Újév napján nagyjából érdektelen.
A pezsgőből mindig bőven marad. Az a halaké, játszótársainké, akik egyébként aznap békében hibázhatnak, mérettől függetlenül nőhetnek tovább ezen a napon.
***
Hagyomány ez?
Nem hiszem. És jó is így! Fullasztó lenne, ha minden szép történethez intézményt építenénk a kötelező eleganciával, meghívóval, beszédekkel. Olyan helyen jó élni, ahol e nélkül is megteremnek a szép szokások, amik születnek és elmúlnak, ahogy mi is. Ebből az élményből táplálkoznak a hagyományok-és az emberek.
Kedves Olvasó, Boldog Újévet kívánunk Neked mi, pecások, (és a halak)!
Kategóriák:Emberek, Fotók, Fotók, képek, történetek, képek, Tóbíró köz, Településszociológia, Velence, XIX. század
Boldog új évet a velencei-tavi halak és múltbéli dolgok pecásainak és persze mindenkinek, aki olvassa!